Letos jsem si splnila jeden ze svých cestovatelských snů – konečně navštívit Asii. Nakonec jsme se s manželem rozhodli pro Thajsko, které nám přátelé doporučovali, jako první vhodnou ochutnávku Indočíny. Za cílovou destinaci jsme si zvolili (dle hodnocení cestopisů) spíše klidnější a méně turističtější provincii Krabi. Výchozím bodem se stalo přímořské městečko Ao Nang, odkud se dalo dělat nespočet výletů, užít si krásné přírodní scenérie – zejména pláže s nádhernými vápencovými skalami i navštívit buddhistické chrámy.
Počasí v květnu
Byli jsme v květnu, což mělo své výhody i nevýhody. Hlavní devizou bylo, že jsme byli mimo sezonu, takže nás celá dovolená vyšla mnohem levněji. Chytli jsme levné letenky až do města Krabi, ubytování bylo za skvělé ceny (navíc nebylo potřeba to řešit s předstihem, v pohodě jsme našli ubytování přes Booking jeden den dopředu) a výlety lodí byly většinou o cca 50% levnější oproti letákovým cenám.
Nevýhodou ovšem bylo, že klimaticky jsme zažili tzv. Teplé období. Teploty se pohybovaly okolo 30°C, ale hlavně byla vyšší vlhkost, takže jste si připadali jak v prádelně. K mému úžasu, i moře bylo teplé jak kafe, takže o nějakém ochlazení v něm, nemohla být řeč. Nicméně po pár dnech jsme se trochu aklimatizovali.
1. večer a jídlo
Přilétáme do Krabi ve 20h. Před budovou mini letiště sháníme taxi do naší zhruba 20 km vzdálené cílové destinace – Ao Nangu a snažíme se smlouvat. Bezúspěšně. Nakonec tedy odjíždíme taxíkem za 600 B (100 THB je cca 66 CZK), což je fixní cena.
Pro začátek máme rezervované 3 noci v hotelu, abychom si po dlouhém letu řádně odpočinuli. (Noc v hotelu nás vyšla na 855 B za pokoj, tedy jen cca 565 Kč.) Ubytováváme se a vyrážíme na večeři.
Poprvé ochutnávám Pad Thai (kuřecí) a ihned se stává mým oblíbeným jídlem. Pálivá jídla nemusím, takže jsem největší obavu měla ze stravování. Prosím tedy, aby jídlo nebylo pálivé. (V té době jsem ještě nevěděla, že Pad Thai zrovna pálivý nebývá.) Servírují nám ho s mističkou chilli samostatně. Další dny ani nezmiňuji, že bych si jídlo přála nepálivé, buď automaticky Evropanům servírují jídlo nepálivé (pokud si samozřejmě nedáte Curry a jídla ze své podstaty pálivá) a máte možnost si ho dochutit, nebo mám štěstí při výběru. Pouze jednou dostanu jídlo tak pálivé, že nejsem schopna ho sníst.
Thajská kuchyně je opravdu výborná a ta čerstvost je úžasná. A ano, platí, že chuťově a co se týká kvality, nepoznáte rozdíl mezi jídlem připraveným u stánku na ulici (na pánvi) a mezi jídlem, které vám naservírují v restauraci, nebo nějakém bistru. Rozdíl je jen v ceně.
2.den – Ao Nang Beach
Po snídani vyrážíme částečně obhlédnout letovisko a hlavně na pláž. Procházíme částí městečka, okolo městské pláže, která je lemována množstvím obchůdků pro turisty a zakotvíme na Ao Nang Beach – jih, která na ní navazuje. Tu lemuje již jen promenáda, restaurace, stromy s houpačkami a na konci četné přístřešky, kde se můžete nechat namasírovat. Dále již ční jen mohutná skála. Vstup do moře je tu pozvolný, jako na všech plážích, které jsme tu postupně navštívili.
Snažíme se mozek přepnout na to, že si užíváme „letní dovolenou“ v květnu (obzvlášť já, když jsem ještě před 14 dny byla na Islandu v zimní bundě a nosila termoprádlo 🙂 ) a dovolenkově se naladit. Ochutnáváme čerstvé kokosové mléko a vyškrabáváme kokos. Jelikož je to naše první tropická destinace, už tady nám to připadá jak ráj, ačkoli víme, že nás čekají ještě větší krásy.
Celkem brzy se slunce rozhodne definitivně schovat za mraky a tak využívám nabídky na masáž. Nechávám si namasírovat celé tělo kokosovým olejem. Masáž je obdobná, jakou jsem zažila od Thajky v Čechách. Dobře vás srovná a uvolní svaly, ale občas promasírovávání některých svalů bolí. Nicméně i tak se cítím více vyrelaxovaná. Pomalu začíná krásný západ slunce a tak si ho vychutnáváme ještě na pláži. Pak si jdeme dát na pokoj sprchu a míříme ještě zpět do centra na večeři a projít se.
3.den – Krabi Town, chrámy a trh
Počasí nevypadá zrovna na slunění na pláži, je pod mrakem a hrozí déšť, takže si půjčujeme skútr (250 B/den, respektive 24 h) a jedeme do města Krabi. Je na co se dívat – jak vypadá život mimo letovisko, jak někteří Thajci žijí v opravdu skromných poměrech v domečcích mimo města, jak je někde veliký nepořádek a zároveň je i čím se kochat – krásnými vápencovými skalami a okolní krajinou. Během jízdy nám začne mírně pršet, déšť naštěstí ustává po několika minutách, co dojedeme do Krabi. Takže změna místa se vyplatila.
Shlédneme a vyfotíme profláklé sousoší krabů, projdeme si břeh řeky a míříme do města. V malém „bistru“ skvěle obědváme za pouhých 40 báthů (tedy cca 27 Kč). (Jinak se většinou ceny za hlavní jídlo pohybují od 80 – 150 B, tedy 53 – 100 Kč. Pokud si ovšem chcete dopřát ryby, nebo mořské živočichy jako hlavní pokrm, řádně si připlatíte. Naopak u stánku na ulici se vám v letovisku poštěstí si dát jídlo za 60 B.) Jelikož Krabi není letovisko a žijí tu i sami Thajci, ceny jsou tu o trochu nižší.
Po výborném obědě míříme k chrámu Wat Kaew Ko Wararam. Vede k němu několik schodišť, lemovaných sochami draků. Prohlížíme a fotíme si bohatou výzdobu chrámu.
Ležící Buddha
Dál naše kroky směřují městem opět k břehu řeky, odkud se vracíme na místo, kde jsme nechali skútr. Vyjíždíme zpět a po cestě zastavujeme u skalního chrámu s ležícím Buddhou, který je hned u silnice – Wat Sai Thai. Kromě pár mnichů a slepic, tu jsme jediní. Procházíme si nevelký areál a zajdeme i na cestičku, která vede do „džungle“. Rychle odtamtud ale prcháme, protože se na nás okamžitě vrhli komáři.
Trh
Po cestě narážíme na podvečerní trh, kde prodávají především zeleninu, ovoce, maso a ryby. Několik stánků nabízí i rozmanité občerstvení a tak různě ochutnáváme – od masových špízů až po thajské křupavé „palačinky“.
Večer
Máme poslední rezervovanou noc v hotelu a tak řešíme, kam se přesuneme dál. Na Bookingu jsme si našli nějaké bungalovy a tak se na ně jdeme zvenčí podívat. Zjišťujeme ale, že předpověď nad pevninou nevypadá stále moc dobře (zataženo a bouřky), na rozdíl od počasí na ostrově Phi Phi. Jelikož se tam chceme také podívat, jdeme si rovnou koupit jízdenku na loď (350 B/os.), abychom se tam ráno přesunuli. Hned si i rezervujeme ubytování, prozatím na 2 noci. Jdeme se pak v klidu navečeřet a procházíme okolo dlouhé pláže na druhém konci letoviska – Nopparat Thara Beach, která je v porovnání s jižní pláží určitě mnohem méně atraktivní.
Cestou na pokoj míjíme akvária s rybičkami Garra rufa a rozhodneme se to také vyzkoušet. Jemně to lechtá, ale je to příjemné. Rybky vám jemným okusováním odstraní šupinky odumřelé kůže a udělají lehký peeling.